Baterie kuchenne – jaki wybrać?

bat1

Przede wszystkim kupując baterie kuchenne trzeba podjąć decyzję, czy ma być to model naścienny czy stojący. W tej chwili rzadko już montuje się baterie naścienne. Wynika to z faktu, iż wymagają one bezpośredniego podłączenia do sieci wodnej i należałoby je zamontować jeszcze przed wykończeniem kuchni. Baterie sztorcowe (stojące)są dużo łatwiejsze w montażu, gdyż umieszcza się je na krańcu zlewozmywaka lub w specjalnie przygotowanym otworze w blacie.

Dobra bateria kuchenna musi być przede wszystkim wygodna. Największą popularnością w tym momencie cieszą się baterie sztorcowe jednouchwytowe. Dzięki nim możliwa jest szybka regulacja temperatury i strumienia wody.  Co ciekawe baterie te powodują dużo niższe zużycie wody niż model dwuuchwytowy. Ważnym elementem jest również perlator. Zwiększa on optycznie strumień wody poprzez jej napowietrzenie. Może to powodować oszczędność wody na poziomie nawet 40%.

bat2

Kształt wlewki musi być dostosowany do kształtu i wymiaru zlewozmywaka (zwłaszcza głębokości). Wlewka wyciągana pozwala na korzystanie z  wody również poza zlewozmywakiem.

Najbardziej popularne są baterie chromowane, rzadziej kupowane są baterie złocone, satynowane, patynowane itd. Najnowszym rozwiązaniem są te, które swoim wyglądem przypominają granit. Wyglądają bardzo efektownie w nowoczesnych kuchniach. Na rynku co chwilę pojawiają się jakieś nowości. Spotkać można m.in. baterie sterowane fotokomórką, dwoma wylewkami, z oświetleniem, pojemnikiem na detergenty itd. Takie modele są jednak bardzo drogie.